A megfelel krlmnyek kztt tartott rgcsl ritkn betegszik meg, de sokszor elfordul, hogy a gazdi gyetlensgbl kifolylag baleset ri kis kedvencnket.
Leggyakoribb plda erre, az essek miatti csonttrs. Ilyen esetekben azonnal llatorvoshoz kell vinni a srlt llatot, ahol rgztik a srlt vgtagot a gygyuls remnyben. Ha llatknk csontjai trkenyebbnek bizonyulnak az tlagosnl, ez int jel lehet egy tipikus hinybetegsgre, a kalciumhinyra. Ez esetben plusz kalciumra van szksg a dszmadaraknak is ajnlott szpia, vagy porr trt tojshj adagolsval. Tovbbi gyakori rgcslbetegsg a hasmens. Ezt okozhatja romlott takarmny adsa, takarmnyvlts, a blcsatorna egyenslynak felborulsa, bizonyos baktriumok tlszaporodsa, utalhat valamilyen fertz betegsg jelenltre, vagy egyszeren kis kedvencnk az ltala kedvelt zldsg s gymlcsflk fogyasztst vitte tlzsba. Ha a hasmens kivlt okai kzl kizrjuk a takarmnyozsi hibkat, valsznleg fertzsrl van sz.
A baktriumos fertzsek kezelse kt f rszbl ll: a beteg llatot antibiotikummal kell kezelni s dits tpllkot kell biztostani szmra.
Erre a clra kitnen alkalmazhat az alma s a keksz. A zldtakarmnyokat, olajos magvakat hasmens esetn mindig kerljk. Mivel a hasmens jelents vz-s-elektrolitvesztesggel jr, ami keringsi zavarokat is okozhat,ezrt a folyadk ptlsrl mindenkppen gondoskodnunk kell.
Egy hrcsgnek alkalmanknt 30-40 csepp keser tea adsa javasolt, amit szemcseppentvel vagy t nlkli fecskendvel juttathatunk a szervezetbe. Ha az llat mr a kiszrads jeleit mutatja (erre utalnak a beesett szemek s a rugalmatlan br) az llatorvos infzi segtsgvel mentheti meg az llat lett. A rgcslknl szkrekeds is kialakulhat, amit leggyakrabban a nem megfelel alom lenyelse okoz, amely elzrdst idz el a belekben. Ha az llat ppostott httal erlkdik, elszr mindig a szkrekedsre kell gondolnunk. Ilyenkor a hasmens kezelsvel ellenttben sok friss zldtakarmnyt, esetleg 2-3 csepp olvaolajat adhatunk az llatoknak.
Az dessgek etetsvel egszsges llatok esetben is csnjn kell bnni, mert knnyen fogszuvasodst okozhat, amit csak a fog kihzsval lehet orvosolni. A beteg fogak miatt gyakran tlyogok alakulnak ki a fogmederben, mely a szervezet egszre kros hatssal lehet. Ha kis kedvencnk tsszg esetleg folyik az orra akkor felslgti megbetegedsrl, rosszabb esetben tdgyulladsrl beszlhetnk. Minden ilyen esetben azonnal forduljunk llatorvoshoz s tartsuk be utastsait, mely felteheten antibiotikumos kezelsbl fog llni. Az tvgytalansg okt leggyakrabban a fogak s a pofazacskk tjn kell keresni. A hegyes magvak bekeldhetnek, vagy felsrthetik az llat pofazacskjt s gy gyullads alakulhat ki. Ennek megelzse rdekben helyesen kell megvlogatni az llat elesgt, kerlni kell a hegyes magvakat tartalmaz takarmnyt. A rgcslbetegsgek tovbbi nagy csoportjt a brelvltozsok alkotjk. Tnetei lehetnek a viszkets miatti vakarzs, valamint a szr hullsa is. Gyakoriak az atkk okozta, ers viszketegsggel jr brelvltozsok.
Sokszor tallkozhatunk a br gombs elvltozsval is. Ilyenkor a szr foltokban tredezik, illetve kihullik. Ez a szrhinyos terlet pikkelyszeren hmlik, s esetenknt viszket. A vakarzs miatt msodlagosan gennyes brgyullads is kialakulhat. Kezelsknt a szrhinyos brfellet gombal szerrel val ecsetelst vgezhetjk el. Mivel egyes gombafajok az emberre is tterjedhetnek, csak kesztyvel nyljunk a beteg llatokhoz. Mivel az atka s a gombafertzs tnetei hasonlak, teljes biztonsggal csak laboratriumi vizsglattal lehet elklnteni azokat. A flkagyln s a szemhjon, illetve az ajkakon kialakult brdaganatok jellemzen a hrcsgkn fordulnak el. Mivel ez a betegsg sok esetben nem gygythat, kiterjedt elvltozs esetn az llat humnus elaltatsa javasolt. Fontos megemlteni a marakodsbl szrmaz brsrlseket is, amik rgcslknl nem ritkk. Megelzsknt a vemhes llatokat mindig klntsk el, a felntt egyedeket pedig szoktassuk ssze. A verekedskor keletkezett sebet gondosan ferttlentsk, slyos srlsnl forduljunk llatorvoshoz.
Meg kell emltennk tovbb, hogy fleg a hrcsgkre jellemz a vrusos agyhrtyagyullads mely az emberre is igen veszlyes! Fleg a tenyszetekben fordul el s a legtbb egyed pr hetes korban tesik a betegsgen s 3 hnapos korra a vrus teljesen eltnik az llat szervezetbl. Ezrt ajnlott az idsebb egyedek vsrlsa. Ha a fent felsoroltakon kvl brmilyen szoksostl eltr viselkedst tapasztalunk kedvencnknl, mely nhny napnl tovbb eltart, clszer orvoshoz fordulnunk.